Male Adult


  Male White Master 1 Light Feather
1st Ota Yuki R-blood JPN
2nd Mizota Kouki Academia Copa JPN
3rd Ino Kenshi Lifelab Bjj Paraestra Koganei JPN

  Male White Master 1 Light
1st Inoue Takumi Reversal Gym Kawaguchi Redips JPN
2nd Lapinski Nathan Carpediem Mita JPN
3rd Yokogawa Satoshi Sora Bjj JPN

  Male White Master 1 Middle
1st Takagi Hiroshi Pato Studio JPN
2nd Fujita Shohei R-blood JPN

  Male Blue Master 1 Rooster
1st Shinohara Yuma Igloo JPN
2nd Kaio Rei Tri-force Shinjuku JPN

  Male Blue Master 1 Feather
1st Kamikawa Soichiro Wajyutsu Keishukai Otemachi Dojo JPN
2nd Shiga Junichi Nova União Japan JPN
3rd Murai Yosuke Yawara JPN

  Male Blue Master 1 Light
1st Troncoso Parady Tro.. Pato Studio JPN
2nd Uchiwada Takashi Trust Jiu Jitsu Academy Kagoshima JPN
3rd Tezuka Tomoya Tribe Tokyo M.m.a JPN

  Male Blue Master 1 Middle
1st Ootsu Shinpei Grabaka Jiu-jitsu Club Akabane JPN

  Male Blue Master 1 Medium Heavy
1st Asami Takuya Strapple Ohana JPN
2nd Shimizu Keita Lifelab Bjj Paraestra Koganei JPN

  Male Blue Master 1 Open Light
1st Isaka Mituhiko R-blood JPN
2nd Chuah William Tri-force Ikebukuro JPN
3rd Troncoso Parady Tro.. Pato Studio JPN

  Male Blue Master 1 Open Heavy
1st Asami Takuya Strapple Ohana JPN

  Male Purple Master 1 Light Feather
1st Maeno Yusuke Over Limit Jiu Jitsu Sapporo JPN
2nd Koda Masaki X-treme Ebina JPN

  Male Brown Master 1 Rooster
1st Takahashi Hiroki Brave Heart JPN
2nd Owada Akira Grabaka Jiu-jitsu Club JPN

  Male White Master 2 Feather
1st Nakamura Tomoyuki Over Limit Jiu Jitsu Sapporo JPN
2nd Horiuchi Takamasa Ueno Okachimachi Bjj JPN
3rd Onoda Yu Sora Bjj JPN

  Male White Master 2 Light
1st Nogi Yoshimasa Jump Fight Club JPN
2nd Ninomiya Kazuyoshi Paraestra Tokyo JPN
3rd Yashima Yuji Tri-force Tameike Sannou JPN

  Male White Master 2 Open Light
1st Onoda Yu Sora Bjj JPN
2nd Ninomiya Kazuyoshi Paraestra Tokyo JPN
3rd Yashima Yuji Tri-force Tameike Sannou JPN

  Male Blue Master 2 Light Feather
1st Odo Kazuhisa Carpe Diem JPN
2nd Solianik Pavel Igloo JPN

  Male Blue Master 2 Feather
1st Yoshitani Taro Exceed Sports Gym JPN
2nd Kyojima Wataru Igloo JPN
3rd Sakai Yasuyuki Carpe Diem JPN

  Male Blue Master 2 Light
1st Ohto Yoshihisa Paraestra Kichijoji JPN
2nd Saito Tsunekazu Pato Studio JPN

  Male Blue Master 2 Middle
1st Mizuno Ippei Roughters Gym JPN

  Male Blue Master 2 Super Heavy
1st Watanabe Takayuki Toikatsu Grappling Higashinakano JPN

  Male Blue Master 2 Open Light
1st Saito Tsunekazu Pato Studio JPN
2nd Yoshitani Taro Exceed Sports Gym JPN
3rd Inafuku Eric Axis Jiu Jitsu Academy JPN

  Male Blue Master 2 Open Heavy
1st Watanabe Takayuki Toikatsu Grappling Higashinakano JPN
2nd Kameyama Ryoji Cute JPN
3rd Mizuno Ippei Roughters Gym JPN

  Male Purple Master 2 Feather
1st Matsubara Yoshitaka Bonsai Jiu-jitsu Japan JPN
2nd Nishikata Hiroki Oga Dojo Chiyoda JPN

  Male Purple Master 2 Open Light
1st Matsubara Yoshitaka Bonsai Jiu-jitsu Japan JPN
2nd Nishikata Hiroki Oga Dojo Chiyoda JPN
3rd Miura Masaru Bonsai Jiu-jitsu Japan JPN

  Male Black Master 2 Light
1st Nakamura Daisuke Pato Studio JPN
2nd Yusuke Tabata Paraestra Chiba JPN

  Male Black Master 2 Open Heavy
1st Yusuke Tabata Paraestra Chiba JPN

  Male White Master 3 Light Feather
1st Miura Joshin Paraestra Hachioji JPN
2nd Araya Hideo Tri-force Ojima JPN
3rd Yano Nobuyuki Wajyutsu Keishukai Otemachi Dojo JPN

  Male White Master 3 Feather
1st Yamamoto Kazuya X-treme Ebina JPN
2nd Lee Sanghyun Carpe Diem KOR
3rd Kojima Hidetada Newaza World Niiza JPN

  Male White Master 3 Light
1st Takase Hideyuki Yanagisawa Jiu-jitsu JPN
2nd Mizuno Takuo Pato Studio JPN

  Male White Master 3 Middle
1st Miyazawa Yutaka Strapple Ohana JPN
2nd Itou Kiyoharu Other JPN

  Male White Master 3 Open Light
1st Takase Hideyuki Yanagisawa Jiu-jitsu JPN
2nd Miura Joshin Paraestra Hachioji JPN
3rd Kojima Hidetada Newaza World Niiza JPN

  Male Blue Master 3 Light Feather
1st Mizunoe Takeshi Carpe Diem JPN
2nd Umezawa Shinya Axis Jiu Jitsu Academy JPN
3rd Ogino Yuki Lifelab Bjj Paraestra Koganei JPN

  Male Blue Master 3 Feather
1st Hamamura Tomomi Reversal Gym Kawaguchi Redips JPN
2nd Soejima Yuichi Reversal Gym Shinjuku Me,we JPN
3rd Kondou Takaaki Igloo JPN

  Male Blue Master 3 Light
1st Ueno Koji Paraestra Kichijoji JPN
2nd Kosaka Norimasa Grabaka Jiu-jitsu Club JPN
3rd Takashi Sumitomo Gracie Barra Japan JPN

  Male Blue Master 3 Open Light
1st Soejima Yuichi Reversal Gym Shinjuku Me,we JPN
2nd Makino Tomonaga Strapple Shinyurigaoka JPN
3rd Umezawa Shinya Axis Jiu Jitsu Academy JPN

  Male Purple Master 3 Middle
1st Tomoyasu Masaharu Carpe Diem JPN
2nd Miura Masaru Bonsai Jiu-jitsu Japan JPN

  Male Black Master 3 Light Feather
1st Horikawa Masahiro Carpe Diem JPN
2nd Morishita Yusuke Paraestra Tokyo JPN

  Male White Master 4 Rooster
1st Sunouchi Katsu Carpe Diem JPN
2nd Naito Hiroki Yanagisawa Jiu-jitsu JPN

  Male White Master 4 Feather
1st Wakabayashi Masaki R-blood JPN
2nd Izumikawa Hitoshi Tri-force Tameike Sannou JPN

  Male White Master 4 Light
1st Mogi Yasuyoshi Tri-force Tameike Sannou JPN
2nd Ishida Kei X-treme Ebina JPN
3rd Ishida Koji R-blood JPN

  Male White Master 4 Medium Heavy
1st Maruta Naofumi Pato Studio JPN
2nd Niola Marc Lifelab Bjj Paraestra Koganei USA
3rd Morita Kensuke X-treme Ebina JPN

  Male White Master 4 Super Heavy
1st Takeuchi Wataru Academia Copa JPN
2nd Honda Masakazu De La Riva Japan JPN

  Male White Master 4 Open Light
1st Ishida Koji R-blood JPN
2nd Mogi Yasuyoshi Tri-force Tameike Sannou JPN

  Male White Master 4 Open Heavy
1st Maruta Naofumi Pato Studio JPN
2nd Niola Marc Lifelab Bjj Paraestra Koganei USA
3rd Morita Kensuke X-treme Ebina JPN

  Male Blue Master 4 Feather
1st Kinugawa Yoshiteru Trust Jiu Jitsu Academy Chiba JPN
2nd Utamura Tetsuya Carpe Diem JPN

  Male Blue Master 4 Middle
1st Abe Kazuhide Rjj JPN
2nd Ishihara Nobuyuki Trydent Gym JPN

  Male Blue Master 4 Ultra Heavy
1st Kameyama Ryoji Cute JPN

  Male Blue Master 4 Open Light
1st Nakano Daigo X-treme Ebina JPN
2nd Utamura Tetsuya Carpe Diem JPN

  Male Purple Master 4 Feather
1st Matsunami Naoaki Trust Jiu Jitsu Academy Chiba JPN
2nd Takematsu Kiichi Wajyutsu Keisyukai Akza JPN

  Male Purple Master 4 Light
1st Kidokoro Jun Carpe Diem JPN
2nd Shiraishi Atsuhiko Oota Dojo JPN
3rd Ishizaka Norio Strapple Ohana JPN

  Male Purple Master 4 Open Light
1st Kidokoro Jun Carpe Diem JPN
2nd Shiraishi Atsuhiko Oota Dojo JPN
3rd Akiba Tomoyuki Checkmat Japan JPN

  Male Brown Master 4 Feather
1st Aoyama Kiyotoshi Carpe Diem JPN
2nd Nashiro Taku Sonic Squad JPN
3rd Noshiroya Akira X-treme Ebina JPN

  Male Brown Master 4 Light
1st Kanuka Tomokatsu X-treme Ebina JPN

  Male White Master 5 Light Feather
1st Furukawa Tetsuya X-treme Jiu Jitsu Academy JPN
2nd Ikeda Kenichi Carpediem Mita JPN

  Male White Master 5 Light
1st Keino Naoki Pato Studio JPN

  Male Purple Master 5 Light Feather
1st Akaike Takeshi Trydent Gym JPN
2nd Tsuchida Kazuharu Carpe Diem Bjj Jiyugaoka JPN